ביום ראשון ה-18 לינואר ציינו במערכת החינוך בקריית אונו בפעם הראשונה את "בדרכי נועם" לזכרו של נועם מתתיהו ז"ל. אירוע מיוחד זה אורגן על ידי חטיבת הביניים שז"ר, בה למד נועם, בשותפות עם משפחת מתתיהו מחלקת הנוער והצעירים ובית ספר יעקב כהן. ולקחו בו חלק תלמידי ה-ו' מהנהגות התלמידים של בית הספר היסודיים ושל חט:ב שז"ר ובן צבי. והסתיים בצהריים בטקס מרגש שלא השאיר עין יבשה.
כזכור, ב־15 בדצמבר 2015, נועם אז בן ה־13 נחנק למוות בזמן שאכל סושי בהפסקה בבית הספר. נועם, שסבל ממחלה נדירה של ניוון שרירים, לא הצליח לבלוע את ארוחת הצהריים שלו ולמרות ניסיונות החייאה נפטר בבית החולים תל השומר.
היום נבנה סביב ערכים הקשורים לנועם או למקומות שאהב בעיר. התלמידים עברו מתחנה לתחנה בארבע תחנות ברחבי העיר. בבית הספר היסודי ע"ש יעקב כהן, סיפרה בהתרגשות רבה, ניצה מתתיהו, אמו של נועם, אודות נועם ושהותו בבית הספר. לאחר מכן, עברו תלמידים להשתתף בסדנה שעסקה בנושא אתגרים שאירגן הצוות החינוכי בראשו מנהלת בית הספר מיכל רוזנשין.

תחנה שנייה, שהופעלה על ידי אורן מתתיהו, אביו של נועם, ואחיו התאום עדי (תלמיד שכבה ח' בחטיבת ביניים בן צבי), בה שיחקו התלמידים במשחק ה"בוצ'ה" (מעין כדורת דשא) שנועם נהג לשחק למרות הישיבה על כיסא הגלגלים. בתחילה התקשו הילדים הצעירים לתפוס את עקרון המשחק אך לאחר מכן, היה קשה מאוד להניע אותם לעבור לתחנות הבאות. תחנה זו סימלה את היכולת של נועם להרגיש ככל הילדים – שייך.
בתחנה השלישית, שהופעלה על ידי מחלקת הנוער והצעירים של עיריית קריית אונו, הפעילו את הילדים במשחקים שונים בנושא חברות ועזרה לזולת.

בתחנה הרביעית קניון קריית אונו, פגשו התלמידים את תלמידי ח' 8 של שז"ר, חבריהם של נועם לכיתה, שעברו הדרכה אינטנסיבית בנושא נגישות ועיצבו תו נגישות על שמו של נועם. התלמידים שמעו בגוף ראשון את החוויות של החברים מהיכרותם האישית עם נועם ולאחר מכן הדריכו את הצעירים יותר לבדוק את חנויות הקניון ולהזמין את בעלי החנויות לשאת את תו נגישות על שמו של נועם.

בצהריים, נפגשו כל הקבוצות בבית ספר שז"ר, שם פגשו קבוצת כדורסל נכים, המשחקת על כסאות גלגלים. התלמידים, שמעו על החיים בצל הנכות וכיצד הספורט מסייע להתמודד עם הקושי.
היום הסתיים בטקס מרגש באולם הצ'יינין, בו נכחו כ-600 אנשים שהתכנסו לשמוע על נועם. בטקס, בנות הכיתה והשכבה חיברו ריקוד מרגש שהפעים את הקהל, וכל הטקסטים, שחוברו על ידי חבריו הקרובים של נועם, סופר על יכולתיו של הילד על כיסא הגלגלים לחבר בין אנשים, תמיד באהבה גדולה ובחדווה, לשמח ולרומם את רוחם של כל הסובבים. כדברי חבריו: "נועם, היה רק אחד, ייחודי ומיוחד. כנראה, שאין אף אדם שדומה לו. הלוואי שהיה, מישהו שיודע להעביר מסר עם כל כך הרבה מודעות כלפי הנכות וכלפי היחס למוגבלויות שונות בלי לדבר עליהן בכלל – כמוהו. נועם לא נהג לדבר על המוגבלות שלו, הייתה לו את הדרך שהוא ייצר לעצמו כדי להעביר מסרים לעולם בלי להזכיר אותם בכלל ואת הדרך הזאת והשימוש בה רק נועם מכיר".

מנהלת חטיבת שז"ר, עדה נחום, אמרה בטקס: "הכרנו את נועם לתקופה מאוד קצרה אבל בתקופה הזאת נועם לימד אותנו להתבונן על הפנימיות של האדם … ובלכתו נועם לימד אותנו עליו…". ראש עיריית קריית אונו, ישראל גל, שנכח בחלק מהאירועים ביום והשתתף בטקס פנה לתלמידים ואמר: "נועם משאיר לכם מסר שאומר שלמרות הכל, אתם יכולים להגשים כל חלום. כפי שנועם התגבר על הנכות שלו, ככה כל אחד מכם יכול להתגבר על כל מכשול".
"היום אני מבינה ומוקירה תודה ענקית על המתנה הענקית הזאת שקיבלתי, על הזכות הגדולה שניתנה לי לגדל ילד כמו נועם, מאושרת מהשלוש עשרה שנה שזכינו להיות במחיצתו", אמרה בסיום הטקס, ניצה מתתיהו אמו של נועם. "בטוחה שגידלנו ילד לתפארת ולמופת , נועם היה המורה שלנו לחיים הוא לימד אותנו כל כך הרבה על החיים, על אהבה , נחישות, התמדה , על שמחה ונתינה . אין לי ספק שנועם ידע שהוא אהוב ומקובל על כולם והוא היה מאושר. קשה לי להירגע מעוצמת ההתרגשות מהיום הזה. אני לאט לאט מנסה לעכל את מה שקרה כאן היום. זה לא מובן מאליו. היה יום מאורגן למופת , מושקע , פשוט מושלם. והמחשבה שנעשה יום דומה לזה מידי שנה משמחת אותי מאוד".

כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות